All-State Band Programs2017-11-26T11:32:09+00:00

All-State Band Programs

YearDirectorPhotoCityProgram
1951Dr. Frank Simon1951 PhotoSioux Falls, SD1951 Program
1952Dr. Frank Simon1952 PhotoSioux Falls, SD1952 Program
1953Mark H. Hindsley1953 PhotoHuron, SD1953 Program
1954Clarence E. SawhillMitchell, SD1954 Program
1955Jack K. Lee1955 PhotoAberdeen, SD1955 Program
1956Leonard B. Smith1956 PhotoSioux Falls, SD1956 Program
1957Ray Dvorak1957 PhotoDeadwood, SD1957 Program
1958Glenn C. Bainum1958 PhotoHuron, SD1958 Program
1959Hugh E. McMillen1959 PhotoMitchell, SD1959 Program
1960Leonard B. SmithAberdeen, SD1960 Program
1961Dale C. HarrisSioux Falls, SD1961 Program
1962Nilo W. Hovey1962 PhotoDeadwood, SD1962 Program
1963Lt. Col. William F. SantelmannHuron, SD1963 Program
1964Clarence SawhillWatertown, SD1964 Program
1965Paul YoderSioux Falls, SD1965 Program
1966Lt. Col. William F. SantelmannPierre, SD1966 Program
1967Dr. Donald E. McGinnisHuron, SD1967 Program
1968Dr. Leonard B. SmithAberdeen, SD1968 Program
1969Dr. Gene A. Braught1969 PhotoSturgis, SD1969 Program
1970Miles JohnsonWatertown, SD1970 Program
1971Col. Arnald D. GabrielMitchell, SD1971 Program
1972John P. PaynterRapid City, SD1972 Program
1973Dr. Leonard B. SmithSioux Falls, SD1973 Program
1974Col. Arnald GabrielAberdeen, SD1974 Program
1975Dr. W. Francis McBethPierre, SD1975 Program
1976John PaynterRapid City, SD1976 Program
1977Maj. Allen C. CrowellHuron, SD1977 Program
1978Mr. Miles JohnsonWatertown, SD1978 Program
1979Dr. Francis McBethSturgis, SD1979 Program
1980Dr. Frank BencriscuttoMitchell, SD1980 Program
1981Dr. Harry BegianSioux Falls, SD1981 Program
1982Col. Arnald D. GabrielAberdeen, SD1982 Program
1983Stanley DeRushaRapid City, SD1983 Program
1984Dr. John ZdechlikHuron, SD1984 Program
1985Dr. James Jurrens1985 PhotoMitchell, SD1985 Program
1986Mr. James Curnow1986 PhotoSioux Falls, SD1986 Program
1987Mr. Larry G. Curtis1987 PhotoPierre, SD1987 Program
1988Kenneth G. BloomquistWatertown, SD1988 Program
1989Miles H. JohnsonHuron, SD1989 Program
1990John P. PaynterRapid City, SD1990 Program
1991W. Francis McBethAberdeen, SD1991 Program
1992Weston NobleMitchell, SD1992 Program
1993Dale J. Lonis1993 PhotoSioux Falls, SD1993 Program
1994Mallory B. Thompson1994 PhotoPierre, SD1994 Program
1995Timothy MahrHuron, SD1995 Program
1996Dr. Robert C. FlemingWatertown, SD1996 Program
1997Col. John R. BourgeoisRapid City, SD1997 Program
1998Robert SheldonAberdeen, SD1998 Program
1999James BarnesMitchell, SD1999 Program
2000Dr. David HolsingerSioux Falls, SD2000 Program
2001Robert W. SmithPierre, SD2001 Program
2002Anthony J. MaielloHuron, SD2002 Program
2003Dale J. LonisYankton, SD2003 Program
2004Douglas AkeyWatertown, SD2004 Program
2005Dr. John R. LockeRapid City, SD2005 Program
2006William F. Malambri/Dr. Lowell E. GrahamAberdeen, SD2006 Program
2007Mark Camphouse/Jerry LuckhardtPierre, SD2007 Program
2008Curvin Farnham/Anthony MaielloSioux Falls, SD2008 Program
2009Marcellus Brown/Dr. Peter BoonshaftRapid City, SD2009 Program
2010Dr. Timothy Mahr/Scott A. JonesWatertown, SD2010 Program
2011Richard Saucedo/Joseph HermannYankton, SD2011 Program
2012Dr. Jack Stamp/Capt. Brian O. WaldenBrookings, SD2012 Program
2013Jan Van Der Roost/Erica NeidlingerRapid City, SD2013 Program
2014Anthony Maiello/Dr. Richard MaynePierre, SD2014 Program
2015Dr. James M. Bankhead/Dr. Richard Mark HeidelSioux Falls, SD2015 Program
2016Dr. John R. Locke/Dr. Linda MoorhouseWatertown, SD2016 Program
2017Dr. Myron Welch/Dr. Elva Kaye LanceSioux Falls, SD2017 Program
2018Dr. Jason Caslor/Dr. Christopher ChapmanRapid City, SD2018 Program